MKP386M547125YT4
Part Number:
MKP386M547125YT4
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 1.25KVDC SCREW
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
1.024" (26.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.283" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)