MKP386M580085YT8
Part Number:
MKP386M580085YT8
Description:
CAP FILM 8UF 5% 850VDC SCREW
Capacitance :
8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
1.024" (26.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.283" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V