B32526R3686J000
Part Number:
B32526R3686J000
Description:
CAP FILM 68UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.673" (42.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V