B32370A4206J080
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32370A4206J080
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.543" (90.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.969" Dia (50.00mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)