MKT1820682065
Part Number:
MKT1820682065
Description:
CAP FILM 82UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance :
82 µF
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.827" W (32.00mm x 21.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V