C44UQGQ6330F8SK
Part Number:
C44UQGQ6330F8SK
Description:
CAP FILM 330UF 10% 1.1KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
5.787" (147.00mm)
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)