125LC2500K5HM6
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
125LC2500K5HM6
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.2UF 500VAC CHAS MT
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.339" (34.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.969" L x 1.969" W (50.00mm x 50.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V