JSNEK5250KB6L0
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
JSNEK5250KB6L0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 25UF 10% 100VDC SMD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
25 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.606" (15.40mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.681" L x 0.846" W (17.30mm x 21.50mm)
Termination :
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V