947C731K801CDIS
Part Number:
947C731K801CDIS
Description:
CAP FILM 730UF 10% 800VDC RADIAL
Capacitance :
730 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
6.772" (172.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
800V