JSNDJ5680KB6L0
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
JSNDJ5680KB6L0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 68UF 10% 63VDC SMD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.618" (15.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.681" L x 1.181" W (17.30mm x 30.00mm)
Termination :
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V