SCD105K202A3Z25-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SCD105K202A3Z25-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 2KVDC SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Snubber
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.976" (50.20mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.224" L x 1.827" W (56.50mm x 46.40mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
630V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)