MKP386M518100JT2
Part Number:
MKP386M518100JT2
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 1KVDC SCREW
Capacitance :
1.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing :
0.244" (6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)