BFC238632824
Part Number:
BFC238632824
Description:
CAP FILM 0.82UF 10% 1KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.201" (30.50mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)