MKP385536125JYP5T0
Part Number:
MKP385536125JYP5T0
Description:
CAP FILM 3.6UF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
3.6 µF
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)