SCD205K601A3Z25-F
Part Number:
SCD205K601A3Z25-F
Description:
CAP FILM 2UF 10% 600VDC SCREW
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.402" (35.60mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.776" L x 1.272" W (45.10mm x 32.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
600V