BFC238683824
Part Number:
BFC238683824
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 1.25KVDC SCRW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
1.201" (30.50mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
425V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)