MKT1820733065M
Part Number:
MKT1820733065M
Description:
CAP FILM 330UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance :
330 µF
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V