B32362B2507J050
Part Number:
B32362B2507J050
Description:
CAP FILM 500UF 5% 250VAC RADIAL
Capacitance :
500 µF
Height - Seated (Max) :
9.724" (247.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V