FPG86Z0105J--
Part Number:
FPG86Z0105J--
Description:
CAP FILM 1UF 5% 2.5KVDC AXIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
2.461" (62.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.228" Dia (82.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)