947D351K901BCMSN
Part Number:
947D351K901BCMSN
Description:
CAP FILM 350UF 10% 900VDC RADIAL
Capacitance :
350 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.992" (76.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
900V