947D421K102CDRSN
Part Number:
947D421K102CDRSN
Description:
CAP FILM 420UF 10% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
420 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.465" (88.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.937" Dia (100.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)