947D501K901BEMSN
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
947D501K901BEMSN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 500UF 10% 900VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
500 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.976" (101.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
900V