MKP386M468125JT5
Part Number:
MKP386M468125JT5
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 1.25KVDC SCRW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)