947D311K132DDRSN
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
947D311K132DDRSN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 310UF 10% 1.3KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
310 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.465" (88.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1300V (1.3kV)