MKP385516160JYP5T0
Part Number:
MKP385516160JYP5T0
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Capacitance :
1.6 µF
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)