CMPX563K27AL100B-13X11X5
Part Number:
CMPX563K27AL100B-13X11X5
Description:
CMPX-X2 FILM CAP 0.056UF 10%
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V