CMPX393K301L100B-13X11X5
Manufacturer:
Trigon Components
Part Number:
CMPX393K301L100B-13X11X5
Category:
Film Capacitors
Description:
CMPX-X1 FILM CAP 0.039UF 10%
Manufacturer :
Trigon Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.039 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V