BFC238670224
Part Number:
BFC238670224
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2.5KVDC SCRW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
900V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)