MKP386M520125JT2
Part Number:
MKP386M520125JT2
Description:
CAP FILM 2UF 5% 1.25KVDC SCREW
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
0.244" (6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)