BFC238653474
Part Number:
BFC238653474
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 1.6KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)