MKT1820682165
Part Number:
MKT1820682165
Description:
CAP FILM 82UF 10% 160VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
82 µF
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
160V