MKP385643016JPI2T0
Part Number:
MKP385643016JPI2T0
Description:
CAP FILM 43UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
43 µF
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
110V
Voltage Rating - DC :
160V