MKP385636025JYM5T0
Part Number:
MKP385636025JYM5T0
Description:
CAP FILM 36UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
36 µF
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V