405PPA850KS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
405PPA850KS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4UF 10% 850VDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
4 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.516" Dia x 2.323" L (38.50mm x 59.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V