105K400CS6-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
105K400CS6-FA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP ARRAY 1UF 400V 14DIP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
14-DIP
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.882" L x 0.700" W (22.40mm x 17.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V