105K400CS6G-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
105K400CS6G-FA
Description:
CAP ARRAY 1UF 400V 14SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
14-SMD, Gull Wing
Size / Dimension :
0.882" L x 0.700" W (22.40mm x 17.80mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V