FHC26I0907K--/JH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FHC26I0907K--/JH
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 900UF 10% 410VDC CHASS
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
900 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
9.331" L x 2.835" W (237.00mm x 72.00mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
410V