B25620B1467K983
Part Number:
B25620B1467K983
Description:
CAP FILM 460UF 10% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
460 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
10.669" (271.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)