C44UQGT6420A8SX
Part Number:
C44UQGT6420A8SX
Description:
CAP FILM 420UF 1.1KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
420 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)