BFC238661474
Part Number:
BFC238661474
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 2KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)