B25620C1406K981
Part Number:
B25620C1406K981
Description:
CAP FILM 40UF 10% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.071" (78.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)