MKP385636025JYM2T0
Part Number:
MKP385636025JYM2T0
Description:
CAP FILM 36UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
36 µF
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V