SMC16.5335J50C31TR24
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SMC16.5335J50C31TR24
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 50VDC 6560
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.283" (7.20mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6560 (165150 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.650" L x 0.591" W (16.50mm x 15.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V