685K100CS4
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
685K100CS4
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP NETWORK 6.8UF 100V 10DIP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
6.8 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.252" (6.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
10-DIP
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V