334HC4102K2EM8
Part Number:
334HC4102K2EM8
Description:
CAP FILM 0.33UF 1KVAC CHAS MT
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.193" (30.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
2.205" L x 2.205" W (56.00mm x 56.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1000V (1kV)