MKP1837410015
Part Number:
MKP1837410015
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.354" L x 0.295" W (9.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V