BFC238602225
Part Number:
BFC238602225
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 850VDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
0.894" (22.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
850V