FFLR6L0427KJE
Part Number:
FFLR6L0427KJE
Description:
CAP FILM 420UF, 1100VDC
Capacitance :
420 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.689" (144.50mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Size / Dimension :
3.386" Dia (86.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)