MKT1820718065
Part Number:
MKT1820718065
Description:
CAP FILM 180UF 10% 63VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
180 µF
Height - Seated (Max) :
1.516" (38.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V