944U520K142ABI
Part Number:
944U520K142ABI
Description:
CAP FILM 52UF 10% 1.4KVDC RADIAL
Capacitance :
52 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)